Сан Педро (департман во Парагвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Педро
San Pedro
департман
Патарина на влезот во Сан Педро.
Патарина на влезот во Сан Педро.
Знаме на Сан Педро
Знаме
Грб на Сан Педро
Грб
Paraguay San Pedro.png
Држава  Парагвај
Регион Источен Парагвај
Гл. град Сан Педро де Иквамандију
Површина
 • Вкупна 20.002 km2 (7,723 sq mi)
Население (2002)
 • Вкупно 318.787
 • Густина 16/km2 (41/sq mi)
Часовен појас AST (UTC-04)
 • Лете (DST) ADT (UTC-03)
Окрузи 17

Сан Педро е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Источен Парагвај. Главен град на департманот е Сан Педро де Иквамандију.

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот се наоѓа во централниот дел на Источен Парагвај. На север департманот граничи со Консепсион, на југ со Кордилјера (департман)Кордилјера и Кагвазу, на исток со Амамбај и Каниндеју и на запад со Пресиденте Ајес. Овој е најголем департман во Источен Парагвај. Главни стопански гранки во департманот се земјоделството, сточарството и шумарството.

Климата во департманот влажна и дождлива. Просечната температура е 23 степени. Минималната температура е 10 степени, а максималната 38 степени. Влажноста е од 70 до 80 %.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 19 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Illustrated Geography of Paraguay, 2007. Arami S. R. L. Distributor.
  • Geography of Paraguay, First Edition 1999, Editorial Hispana Paraguay S. R. L.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]