Департмани во Парагвај

Од Википедија — слободната енциклопедија


Парагвај

Оваа статија е дел од темата:
Политика на ПарагвајДепартманите во Парагвај се првостепените административни единици на државата. Парагвај се состои од 17 департмани (шпански: departamentos; singular – departamento) и еден округ на главниот град (distrito capital).

Департмани[уреди | уреди извор]

Департманите во Парагвај се:

 1. Алто Парагвај
 2. Алто Парана
 3. Амамбај
 4. Бокерон
 5. Гваира
 6. Дистрито Капитал
 7. Итапуа
 8. Кагвазу
 9. Казапа
 10. Каниндеју
 11. Консепсион
 12. Кордилера
 13. Мисионес
 14. Њембуку
 15. Парагвари
 16. Пресиденте Ајес
 17. Сан Педро
 18. Централен

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „Департмани на Парагвај“. Statoids. (англиски)