Прејди на содржината

Кагвазу (департман)

Координати: 25°25′S 56°27′W / 25.417° ЈГШ; 56.450° ЗГД / -25.417; -56.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кагвазу
Caaguazú
департман
Знаме на КагвазуГрб на Кагвазу
Координати: 25°25′S 56°27′W / 25.417° ЈГШ; 56.450° ЗГД / -25.417; -56.450
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Гл. градКоронел Овиедо
Површина
 • Вкупна11.474 км2 (4,430 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно448.983
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасAST (UTC-04)
 • Лето (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-5
Окрузи20
Влезот во Лондрес

Каггвазу е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Источен Парагвај. Главен град на департманот е Коронел Овиедо.

Географија

[уреди | уреди извор]

Департманот се наоѓа во централниот дел на Источен Парагвај. На север департманот се граничи со Сан Педро и Каниндеју, на исток се граничи со Алто Парана, на запад со Кордиљера и Парагвари и на југ со Гваира и Казапа.

Департманот е поделен на 21 округ:

окрузи население (2002) [1] седиште
1 Кагвазу 98.136 Кагвазу
2 Карајао 13.234 Карајао
3 Коронел Овиедо 84.103 Коронел Овиедо
4 Сесилио Баез 6.173 Доктор Сесилио Баез
5 Доктор Х. Еулохио Естигариба 24.634
6 Хуан Мануел Фрутос 19.128 Доктор Хуан Мануел Фрутос
7 Хосе Доминго Окампос 9.198 Хосе Доминго Окампос
8 Ла Пастора 4.440 Ла Пастора
9 Маскал Франсиско Солано Лопес 7.330 Марискал Франсиско Солано Лопес
10 Нуева Лондрес 4.110 Нуева Лондрес
11 Раул Арсенио Овиедо 27.734 Раул Арсенио Овиедо
12 Репатријасион 29.503 Репатријасион
13 Р. И. Трес Коралес 7.666
14 Сан Хоакин 14.930 Сан Хоакин
15 Сан Хосе де лос Аројос 15.299 Сан Хосе де лос Аројос
16 Мбутуј 10.989
17 Симон Боливар 4.938 Симон Боливар
18 Трес де Фебреро 8.818 Трес де Фебреро
19 Вакерија 10.257 Вакерија
20 Иху 34.737 Иху

Во скоро време се создал и округот Тембијапора.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]