Алто Парагвај (департман)

Координати: 20°30′S 59°0′W / 20.500° ЈГШ; 59.000° ЗГД / -20.500; -59.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
20°30′S 59°0′W / 20.500° ЈГШ; 59.000° ЗГД / -20.500; -59.000
Алто Парагвај
Alto Paraguay
Департман
Земја Парагвај
Координати 20°30′S 59°0′W / 20.500° ЈГШ; 59.000° ЗГД / -20.500; -59.000
Главен град Фуере Олимпо
 - координати 21°2′15″S 57°52′15″W / 21.03750° ЈГШ; 57.87083° ЗГД / -21.03750; -57.87083
Површина 82,349 км2
Население 15,008 (2002)
ISO 3166-2 PY-16

Алто Парагвај (шпански: Alto Paraguay) е департман во Парагвај. Главен град на овој департман е Фуерте Олимпо. Во 1992 година департманот Чако бил споен со овој денешен департман и со тоа повторно се создал оригиналниот департман Олимпо кој опстојувал сè до 1945.

Окрузи и градови[уреди | уреди извор]

Овој департман е поделен на пет окрузи:

окрузи население (2002)
Баија Негра н.п.
Фуерте Олимпо 5.029
Кармело Пералта н.п.
Пуерто Касадо 6.558

Најзначајните градови во Алто Парагвај се:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]