Њембуку (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Њембуку
Departamento de Ñeembucú
департман
Знаме на Њембуку
Знаме
Грб на Њембуку
Грб
Местоположба на Њембуку во Парагвај.
Местоположба на Њембуку во Парагвај.
Координати: 26°52′ ЈГШ 58°18′ ЗГД / 
Држава  Парагвај
Регион Источен Регион
Основан 1776
Гл. град Пилар
Најголем град Пилар
Управа
 • Governor Pedro Alliana Rodriguez (National Republican Association)
Површина
 • Вкупна 12.147 км2
Ранг 10
Население (2007)[1]
 • Вкупно 82.846
 • Ранг 16
 • Густина 6.8.202.848.439.944.0/км2
Часовен појас AST (UTC-04)
 • Лете (DST) ADT (UTC-03)
ISO 3166 PY-12
Окрузи 16

Њембуку е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во јужниот дел на Источен Парагвај. Главен град на департманот е Пилар. Департманот е во најголем дел рурален и во него се наоѓаат некои од најстарите језуитски градби во Парагвај.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 16 окрузи:

 1. Алберди
 2. Серито
 3. Десмочадос
 4. Хенерал Хозе Едувигис Дијаз
 5. Гвазу Куа
 6. Умајта
 7. Исла Умбу
 8. Лаурелес
 9. Мајор Хозе Х. Мартинез
 10. Пасо де Патрија
 11. Пилар
 12. Сан Хуан Баутиста дел Њембуку
 13. Такуарас
 14. Вилја Франка
 15. Вилја Олива
 16. Вилјалбин

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот се наоѓа во јужниот дел на регионот Источен Парагвај. На запад и југ се граничи со Аргентина, на север со Централниот департман и на исток со Парагвари и Мисионес. Главен и најголем град во департманот е Пилар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]