Амамбај (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амамбај
Departamento de Amambay
департман
Знаме на АмамбајГрб на Амамбај
Местоположба на Амамбај во Парагвај
Местоположба на Амамбај во Парагвај
Координати: 22°31′48″S 55°45′0″W / 22.53000° ЈГШ; 55.75000° ЗГД / -22.53000; -55.75000Координати: 22°31′48″S 55°45′0″W / 22.53000° ЈГШ; 55.75000° ЗГД / -22.53000; -55.75000
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Основан1945
Гл. градПедро Хуан Кабалјеро
Најголем градПедро Хуан Кабалјеро
Управа
 • ГувернерХуан Рамирез Бризуела
Површина
 • Вкупна12.933 км2 (4,993 ми2)
Ранг9
Население (2007)[1]
 • Вкупно123.861
 • Ранг13
 • Густина9,6/км2 (25/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-13
Окрузи3
Мреж. местоamambay.gov.py

Амамбај е департман во Парагвај, поточно во регионот Источен Парагвај. Главен град на департманот е Педро Хуан Кабалјеро.Името на департманот потекнува од името на еден вид папарат кој расте во регионот.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 4 окрузи:

окрузи население (2002)
Бела Виста 9.611
Капитан Бадо 17.117
Педро Хуан Кабалјеро 88.189
Занха Пита н.п.

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот се наоѓа во регионот Источен Парагвај. На север департманот се граничи со Бразил, на југ со департманот Каниндеју, на исток со Бразил и на запад со департманите Консепсион и Сан Педро. Просечната температура во департманот е 21 степен. Во лето температурата достигнува 35 степени, а во зима паѓа до -1 степен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Geografía Ilustrada del Paraguay, Distribuidora Arami SRL; 2007. ISBN 978-99925-68-04-0
  • Geografía del Paraguay, Primera Edición 1999, Editorial Hispana Paraguay SRL

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]