Каниндеју (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каниндеју
Canindeyú
департман
Знаме на Каниндеју
Знаме
Грб на Каниндеју
Грб
Paraguay Canindeyu.png
Координати: 24°1′S 54°20′W / 24.017° S; 54.333° W / -24.017; -54.333Координати: 24°1′S 54°20′W / 24.017° S; 54.333° W / -24.017; -54.333
Држава Парагвај
РегионИсточен Парагвај
Гл. градСалто дел Гваира
Површина
 • Вкупна14.667 км2 (5,663 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно140.551
 • Густина9,6/км2 (25/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-14
окрузи10

Каниндеју е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во Источен Парагвај и главен град е Салто дел Гваира.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 11 окрузи:

 1. Корпус Кристи
 2. Куругвати
 3. Хенерал Франсиско Кабалјеро Алварез
 4. Итанара
 5. Катуете
 6. Ла Палома
 7. Нуева Еспреанза
 8. Салто дел Гваира
 9. Игатими
 10. Јаси Кањи
 11. Ипеху

Поврзано[уреди | уреди извор]