Казапа (департман)

Координати: 26°12′S 56°23′W / 26.200° ЈГШ; 56.383° ЗГД / -26.200; -56.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Казапа
Caazapá
департман
Знаме на КазапаГрб на Казапа
Координати: 26°12′S 56°23′W / 26.200° ЈГШ; 56.383° ЗГД / -26.200; -56.383
Држава Парагвај
Гл. градКазапа
Површина
 • Вкупна9.496 км2 (3,666 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно139.241
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-6
Окрузи10

Казапа (Caazapá) е департман во Парагвај. Главен град на департманот е градот Казапа. Казапа се наоѓа во Источен Парагвај и меѓу Парагвајците е познат по насадите на портокал и мандарина. Источниот дел е релативно неразвиен и е составен од брда и прашума. Западниот дел на департманот е составен од низини и мочурливи површини.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 10 окрузи:

округ население[1]
урбано рурално вкупно
Абај 2,640 23,535 26,175
Буена Виста 1,416 3,924 5,340
Казапа 5,990 16,382 22,372
Доктор Моисес С. Бертони 330 4,286 4,616
Иегрос 1,067 4,891 5,958
Хенерал Игинио Мориниго 1,242 4,257 5,499
Масиел 431 3,526 3,957
Сан Хуан Непомукено 6,937 17,306 24,243
Тавај 656 12,698 13,354
Јути 4,299 23,704 28,003

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот се наоѓа во регионот Источен Парагвај. На север департманот граничи со департманот Гваира, на југ со департманот Итапуа, на исток со департманот Алто Парана и на запад со департманите Мисионес и Парагвари.

Највисока температура измерена во департманот била 37 степени целзиусови, а најниста 1 степен целзиусов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Illustrated Geography of Paraguay, SRL Distributed Arami, 2007. ISBN 99925-68-04-6
  • Geography of Paraguay, First Edition 1999, Publisher Hispanic Paraguay SRL

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]