Њемби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Њемби
Ñemby
Знаме на Њемби
Знаме
Амблем на Њемби
Амблем
Њемби is located in Парагвај
Њемби
Њемби
Координати: 25°23′37″ ЈГШ; 57°32′39″ ЗГД / 25.3935° ЈГШ; 57.5443° ЗГД / -25.3935; -57.5443Координати: 25°23′37″ ЈГШ; 57°32′39″ ЗГД / 25.3935° ЈГШ; 57.5443° ЗГД / -25.3935; -57.5443
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Население (2002)
 • Вкупно71.909

Њемби е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман. Градот е дел од метрополитенската област Гран Асунсион.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата на Њемби е слична со климата со остатокот на земјата. Максималната температура во летниот период достигнува до 43 степени, а во зимскиот период паѓа до 1 степен. Просечната температура на годишно ниво е 22 степени.

Демографија[уреди | уреди извор]

Градот има население од околу 71.909 жители и градот има густина на население од 2.165 жители на километар квадратен.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]