Прејди на содржината

Лимпио

Координати: 25°10′06″S 57°29′39″W / 25.16833° ЈГШ; 57.49417° ЗГД / -25.16833; -57.49417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Хосе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа
San José de los Campos Limpios de Tapúa.
Сан Хосе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа is located in Парагвај
Сан Хосе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа
Сан Хосе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа
Координати: 25°10′06″S 57°29′39″W / 25.16833° ЈГШ; 57.49417° ЗГД / -25.16833; -57.49417
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Основан1 февруари 1785
ОсновачФријар Луис де Болањос
Управа
 • Општински управникОктасијано Клаудио Гомес Берлангиери
Површина
 • Вкупна117 км2 (45 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно87,301
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Поштенски код2020
Повик. бр.(595) (291)
Катедрала во Лимпио

Лимпио, порано Тапуа, е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман. Лимпио е основан на 2 февруари 1785 година од Фријар Луис де Болањос. Оригиналното име на градот бил Сан Хосе де лос Кампос Лимпиос де Тапуа.

Особености

[уреди | уреди извор]

За градот се верува дека е еден од првите градови во државата. Лимпио зафаќа површина од 117 км2 и се наоѓа на 23 километри од Асунсион. Во близина на градот е реката Парагвај.

Температурата во градот е слична како и со остатокот од земјата. Максималната температура достигнува до 40 степени на лето, а зимската температура достигнува до 4 степени. Просечната температура на годишно ниво е 23 степени.

Познати мештани

[уреди | уреди извор]
  • Reportaje al País. Tomo 2. Año 2001.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]