Ривалдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ривалдо
Лични податоци
Полно име Ривалдо Виктор Борба Фереира
Роден на 19 април 1972 (1972-04-19) (воз. 45 г.)
Роден во Паулиста, Бразилl
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција Среден ред со напаѓачки задачи
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991–1992 Санта Круз 4 (6)
1992–1994 Можи Мирим 0 (0)
1993–1994 Коринтијанс (позајмен) 19 (11)
1994–1996 Палмеирас 45 (21)
1996–1997 Депортиво Ла Коруња 41 (21)
1997–2002 Барселона 157 (86)
2002–2004 Милан 22 (5)
2004 Крузеиро (позајмен) 11 (0)
2004–2007 Олимпијакос 70 (34)
2007–2008 АЕК Атина 35 (12)
2008–2010 Бунјодкор 53 (33)
2010–2011 Можи Мирим 0 (0)
2011 Сао Паоло (позајмен) 30 (5)
2012 Кабускорп 21 (11)
2013 Сао Каетано 7 (0)
2014 Можи Мирим 1 (0)
Total 505 (245)
Репрезентација
1992–1993 Бразил до 20 години 9 (1)
1996 Бразил до 23 години 5 (0)
1993–2003 Бразил 74 (34)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 октомври 2013.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 април 2008

Ривалдо Виктор Борба Фереира (роден 19 април 1972, познат како Ривалдо) — поранешен бразилски фудбалер и претседател на клубот Можи Мирим од Бразил. Тој играл на позицијата играч за врска со напаѓачки задачи, а понекогаш и како втор напаѓач.

Тој поминал пет години во шпанскиот клуб Барселона, каде што оформил успешно партнерство со Патрик Клојверт и ја освоил шпанската лига во 1998 и 1999 како и кралскиот куп во 1998.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]