29 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

29 јуни е 180-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (181-ви во престапна година). Остануваат 185 дена до крајот на годината.

<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30


Настани[уреди | уреди извор]

1838  британска кралица Викторија.
1880  Франција го анектира Тахити.
1888  Првата позната снимка на класична музика - Хендловиот ораториум Израел во Египет.
1914  Јина Гусева се обидува да го убие Григориј Распутин во неговиот дом во Сибир.
1948  Југославија е исклучена од Коминформот. Започнуваат прогони на идеолошките приврзаници на СССР во Југославија, тнр. период на Информбирото.
2002  Судири меѓу Северна и Јужна Кореја доведуваат до смрт на четири јужнокорејски морнари и до потопување на севернокорејски брод.
2005  Канада станува трета земја во светот, по Холандија и Белгија, која го признава бракот помеѓу припадници од ист пол.
2011  Тувалу ја признава Република Македонија под уставното име.


Родени[уреди | уреди извор]

1798  Џакомо Леопардииталијански поет.
1864  Наум Туфекчиев — македонски револуционер.
1877  Петар Кочиќ — еден од најистакнатите писатели на српскиот реализам.
1900  Антоан де Сент Егзиперифранцуски писател и авијатичар.
1911  Бернард Херманамерикански филмски композитор — автор на музиката од филмот „Психо“.
1925  Џорџо Наполитано — италијански политичар.
1948  Јан Пајстапанар на рок-групата Deep Purple.
1951  Петер Вилфан — југословенски и словенечки кошаркар, новинар и политичар.
1963  Калид Ел Масри — германски државјанин.
1978  Никол Шерзингер — американска пејaчка.


Починале[уреди | уреди извор]

1861  Елизабет Барет Браунинг — англиска поетеса.
1940  Пол Клешвајцарски уметник.
1945  Чеде Филиповски - Даме — народен херој на Македонија.
1967  Примо Карнераиталијански боксер.
1975  Тим Бакли — американски рок-музичар.
1984  Душан Недељковиќ — српски философ и етнолог.
2003  Кетрин Хепбернамериканска актерка.


Празници[уреди | уреди извор]

29 јуни (празници)

јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември