Никол Шерзингер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никол Шерзингер
Nicole Scherzinger
Биографски податоци
Родено име Никол Пресковиа Еликолани Валиенте Шерзингер
Роден(а) 29 јуни 1978
Хонолулу, Хаваи, САД
Жанрови Поп, Р&Б
Занимања пејачка, текстописец, танчерка, модел
Период на активност 1999–сегашност
Издавачи Interscope
Соработници Pussycat Dolls
Мреж. место nicolescherzingermusic.com

Никол Пресковиа Еликолани Валиенте Шерзингер[1][2] (родена на 29 јуни, 1978 год. во Хонолулу, Хаваи, САД) е американска пејaчка, текстописец, танчерка, актерка и модел која е најмногу позната како главен пејач на групата Pussycat Dolls.

Претходно, Шерзингер била позната како бек-вокал на рок групата Days of the New во доцните 1990ти, кога и во исто време била дел од женска група наречена Eden's Crush. По распаѓањето на групата, таа се приклучила на Pussycat Dolls и станала нивен главен вокалист за време на нивната имплементација на светскиот музички пазар. Заедно со групата, таа издала два албума PCD и Doll Domination, притоа промовирајќи ги на повеќе светски турнеи.[3] Во декември 2010 година доаѓа до распаѓање на групата и притоа Шерзингер започнува соло кариера. Во март 2011 го издава и нејзиниот прв соло албум Killer Love.[4]

Шерзингер е и победник на десетта сезона на Dancing with the Stars во рана 2010.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nicole Scherzinger's entry on the Singers of Filipino Heritage Page (See "Biography" section) Accessed 1-17-2010.
  2. Andrew Williams (5 ноември 2007). „60 Seconds: Nicole Scherzinger“. metro.co.uk. http://www.metro.co.uk/showbiz/interviews/74435-60-seconds-nicole-scherzinger. посет. 25 декември 2010 г. 
  3. Apar, Corey. „Nicole Scherzinger > Biography“. Allmusic.Macrovision. http://www.allmusic.com/artist/p485251. посет. 14 јуни 2010 г. 
  4. Copsey, Robert (2 март 2010). „Nicole Scherzinger Unveils Album Details“. Digital Spy (Hachette Fillapaachi Medias). http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a306680/nicole-scherzinger-unveils-album-details.html. посет. date=2010-03-02 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Награди и достигнувања
Претходник
Дони Озмонд и Ким Џонсон
Dancing with the Stars (САД) победник
10 сезона (Пролет 2010 with Дерек Хаг)
Наследник
Џенифер Греј & Дерек Хаг