Џорџо Наполитано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џорџо Наполитано
Presidente Napolitano.jpg
Роден 29 јуни 1925( 1925-06-29)
Неапол, Кралство Италија
Сопружник Клио Марија Битони

Џорџо Наполитано (29 јуни 1925 во Неапол) (итал.: Giorgio Napolitano) — италијански политичар, 11. претседател на Италија. Исто така тој е и поранешен член на Италијанската комунистичка партија и Левите демократи. За претседател на Италија бил избран на 10 мај 2006 година.