23 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јуни >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

23 јуни е 174-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (175-ти во престапна година). Останува 191 ден до крајот на годината.

Настани:

1633  Светиот Суд во Рим го осуди Галилео Галилеј на доживотна робија (подоцна сменета во куќен притвор), а неговите дела ги забрани како опасни за христијанството.
1868  Кристофер Латам Шолс добил патент за машината за пишување.
1894  Меѓународниот Олимписки Комитет е основан на Сорбона, во Париз, по иницијатива на баронот Пјер де Кубертен.
1958  Холандската протестантска црква ги прифати жените за свештеници.

Родени:

47 п.н.е.  Птоломеј XV Цезарион — последниот крал од Птоломејската династија.
1668  Џамбатиста Вико — италијански политички филозоф и реторичар.
1912  Алан Тјуринг — англиски математичар и пронаоѓач († 1954.).
1915  Кузман Јосифовски - Питународен херој на Македонија.
1937  Марти Ахтисари — претседател на Финска.
1940  Вилма Рудолф — американска атлетичарка.
1955  Бранка Парлиќ — позната пијанистка.
1981  Антони Коста — англиски пејач.
1986  Симон Шпилак — словенечки велосипедист.

Починале:

1806  Матирен Жак Брисон — француски природонаучник.
1995  Џонас Едвард Салк — американски микробиолог.
1913  Георги Мончев — македонски револуционер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември