Ана Ахматова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Ахматова
Ана Ахматова во 1922
Ана Ахматова во 1922
Роден/аАна Андрејевна Горенко
23 јуни 1889 [с.с. 11 јуни]
Одеса, Руска Империја)
Починат/а5 март 1966(1966-03-05) (возр. 76)
Москва, СССР)
ЗанимањеПоет, преведувач, мемоарист
НационалностРуска/Советска
Книжевно движењеАкмеизм

Ана Андрејевна Горенко (23 јуни 1889 - 5 март 1966), подобро позната како Ана Ахматова била руски модернистички поет и една од најценетите Руски писатели.[1]

Работата на Ахматова опфаќа се од кратки лирски песни до комплексно структурирани циклуси, како Реквием (1935-1940), нејзиното трагично ремек-дело за сталинистичкиот терор. Нејзиниот стил беше неверојатно оригинален и препознатлив за нејзините современици. Силниот и јасен водечки женски глас погоди нов акорд во руската поезија.[1] Нејзиното пишување се дели на два периоди - раните дела (1912-1925) и нејзината подоцнежна работа (од околу 1936 до нејзината смрт), одделени со една деценија на намален број литератури дела.[1] Нејзината работа била осудена и цензурирана од сталинистичката власт и таа е позната по изборот да не емигрира и да остане во Русија, како сведок на злосторствата околу неа. Нејзините теми вклучуваат медитации за време и меморија, како и тешкотиите во животот и пишувањето во сенка на сталинизмот.

Примарни извори на информации во врска со животот на Ахматова се релативно ретки, бидејќи војните, револуцијата и тоталитарниот режим предизвикале многу од писмената евиденција да биде уништена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Harrington (2006) p. 11
  2. Wells (1996) p. 2