Бранка Парлиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бранка Парлиќ (Тетово, 23 јуни 1955) е светска позната пијанистка од македонско потекло, која живее и работи во Србија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Парлиќ е родена во Тетово на 23 јуни 1955 година[1]. Уште како малечка со нејзиното семејтво се иселите во СР Србија. Дипломирала на Факултетот за музичка уметност во Белград во 1979 година во класата Олга Михајловиќ. Во втората половина на 70-тите на крајот на студиите, била еден од основачите и учесниците на „Ансамблот на втората новата музика“, некој за првпат во поранешна Југославија кој имал минималистичка музика. Ансамблот одржал серија концерти во Белград, а се појавил и во Загребското Биенале во 1979. Таа има соработувано со многу уметници како камерен музичар и имала концерти низ цела поранешна Југославија и снимала за локалните радио и телевизиски станици. По концертите во Нови Сад, Белград и Љубљана, таа било широко прифатена низ целата поранешна Југославија, а многумина уметници ја користат оваа музика во своите дела, меѓу кои и Митар Суботиќ Суба (Рекс Illusivii), Харис Пашовиќ во театарот, Мирослав Мандиќ, во изведба на "100 дена од одење на Ернест Јингер. Парлиќ во 1990 година поради лични причини, престана да настапува јавно сè до 1999 година. Моментално настапува низ целиот свет, меѓу кој и често во Македонија[2]. Таа предава на Уметничката академија во Нови Сад, каде и живее.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BRANKA PARLIC IZVODI 6. JULA METAMORFOZE FILIPA GLASA“ (српски). seecult. Mon, 07/04/2005 - 04:12. Посетено на 2011-02-11. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Гочевска, Ружица (22 јули 2005). „АКУСТИЧЕН УНИВЕРЗУМ ОД ТРАДИЦИЈА И ЏЕЗ“ (PDF). Македонско Сонце. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-07-05. Посетено на 2011-02-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]