Социјалистичка Република Србија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од СР Србија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Socijalistička Republika Srbija
Социјалистичка Република Србија
Федерална единица на

Социјалистичка Федеративна Република Југославија

 
Flag of the Socialist Republic of Serbia.svg

Знаме
 
Coat of Arms of the Socialist Republic of Serbia.svg

Грб
Map of the republics of Yugoslavia mk.svg
Главен град Белград
Официјален јазик српскохрватски
Основана 1943
Во СФРЈ:
 - Од
 - До
 
31 јануари 1946
27 април 1992
Површина
 - Вкупно
 - Вода
1
88,361 км2 км²
0.13%
Население
 - Вкупно
 - Густина
1 (СФРЈ)
9,506,174
114.0/км2 км²
Парична единица Југословенски динар
Часовен појас UTC+1
Портал Portal.svg СФРЈ
Грешка во Lua во Модул:Navbar, ред 62: Invalid title {{{Предлошка}}} Information icon.svg

Социјалистичка Република Србија била држава во сотавот нс СФРЈ. СР Србија била најголема држава во склоп на СФРЈ по население и површина. Главен град на републиката бил Белград а воедно и најголем град во републиката. СР Србија била составена од две покраини и тоа:САП Косово и САП Војводина. Од 1992 до 2003 републиката беше позната како СР Југославија во чиј состав влегувала и Црна Гора, а од 2006 навака Србија е независна држава во чиј состав влегува и Војводина. Косово е самопрогласена република призната од мал бројна држави.