Социјалистичка Република Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија


Socialistična Republika Slovenija
Социјалистичка Република Словенија
Федерална единица на

Социјалистичка Федеративна Република Југославија

 

Знаме
 

Грб
Главен град Љубљана
Официјален јазик словенечки
Основана 19 февруари 1944
Во СФРЈ:
 - Од
 - До
 
31 јануари 1946
8 март 1990
Површина
 - Вкупно
 - Вода
5
20,246 км2 км²
0.6%
Население
 - Вкупно
 - Густина
5 (СФРЈ)
1,913,355
94.5/км2 км²
Парична единица Југословенски динар
Часовен појас UTC+1
Портал СФРЈ
Грешка во Lua во Модул:Navbar, ред 62: Invalid title {{{Предлошка}}}

Социјалистичка Република Словенија било официјално име на Словенија во склоп на СФРЈ и била рамноправна членка на федерацијата. Главен град на републиката била Љубљана а воедно и најголем град. Службен јазик бил словенечки јазик. од 1990 СР Словенија стана независна република со новото име Република Словенија.