Вагнер Лопес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Вагнер Лопес
Лични податоци
Роден на 29 јануари 1969(1969-01-29)(55 г.)
Роден во Бразил
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985–1987 Сао Пауло
1987–1990 Nissan Motors
1990–1994 Kashiwa Reysol
1995–1996 Honda
1997–1998 Bellmare Hiratsuka
1999–2000 Nagoya Grampus Eight
2001 FC Tokyo
2001–2002 Avispa Fukuoka
Репрезентација
1997–1999 Јапонија Јапонија 20 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Вагнер Лопес (роден 29 јануари 1969) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Вагнер Лопес бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 1998.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1997 6 3
1998 7 0
1999 7 2
Вкупно 20 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]