Хосе Марија Хименес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Марија Хименес
Лични податоци
Полно име Хосе Марија Хименес де Варгас
Роден на 20 јануари 1995(1995-01-20)(29 г.)
Роден во Толедо, Уругвај
Држава Уругвај Уругвај
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција Централен одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Број 2
Младинска кариера
Данубио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2013 Данубио 16 (0)
2013– Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 184 (4)
Репрезентација
2013 Уругвај Уругвај 20 13 (0)
2013– Уругвај Уругвај 81 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 ноември 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 декември 2022

Хосе Марија Хименес (шпански: José María Giménez de Vargas; роден на 20 јануари 1995) — уругвајски професионален фудбалер кој игра како централен одбранбен играч за клубот Атлетико Мадрид од Ла Лига и за репрезентацијата на Уругвај.

Откако ја започнал својата професионална кариера со Данубио, Хименес се преселил во Шпанија, потпишувајќи за Атлетико Мадрид пред сезоната 2013–14.[1] Солиден, моќен и брз дефанзивец, Хименес брзо се внесол во клубот, освојувајќи четири големи титули, вклучувајќи ја и титулата во Ла Лига во неговата дебитантска сезона.[2]

На меѓународно ниво, Хименес го направил своето деби за Уругвај во 2013 година и оттогаш ја претставувал нацијата на три Светски првенства на ФИФА и четири изданија на Копа Америка.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Данубио[уреди | уреди извор]

Роден во Толедо, Хименес го имал своето професионално деби за Данубио во Уругвајската Примера Дивисион на 17 ноември 2012 година (кога менаџер бил Хуан Рамон Караско) против Ривер Плата во која тој започнал и ги одиграл сите 90 минути додека Данубио го загубил натпреварот со 2–0.[3]

Атлетико Мадрид[уреди | уреди извор]

Хименес со Атлетико Мадрид во 2018 година

На 25 април 2013 година, било потврдено дека Хименес потпишал со шпанскиот тим Атлетико Мадрид за 900.000 евра и дека ќе му се приклучи на клубот во претсезоната од сезоната 2013-14.[4] На 14 септември, Хименес го направил своето деби за Атлети - и Ла Лига - започнувајќи во победата со 4-2 на домашен терен над УД Алмерија.[5]

Хименес го постигнал својот прв гол за клубот на 6 декември 2014 година, отворајќи ја победа од 2-0 на гостувањето кај Елче за да го премести Атлетико на второто место.[6] Тој, исто така, постигна гол со глава против нивниот најголем ривал Реал Мадрид во победата на Атлетико со 2-0 во Купот на Кралот во јануари 2015 година.

На 20 февруари 2019 година, Хименес го постигнал првиот гол во победата од 2-0 на домашен терен против италијанскиот шампион Јувентус за да му донесе предност на Атлетико во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите на УЕФА.[7]

Во пресрет на сезоната 2019–20, Хименес бил трет капитен на тимот, зад Коке и Јан Облак.[8]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Хименес (горен ред, втор од десно) нареден за тимска фотографија за време на Светското првенство во фудбал 2014

Хименес учествувал на Светското првенство на ФИФА У-20 2013 за Уругвај, каде тимот завршил како второпласирана селекција зад Франција.[9]

Тој дебитирал за сениорскиот тим на Уругвај во квалификацискиот натпревар за Светското првенство на ФИФА 2014 против Колумбија на 10 септември 2013 година.[10]

На 2 јуни 2014 година, Хименес бил именуван во тимот на Уругвај за финалето на Светското првенство на ФИФА 2014.[11] 19-годишниот дефанзивец го направил своето деби на турнирот против Англија во вториот натпревар од групата на тимот, заменувајки го повредениот капитен Диего Лугано во победата од 2-1 за Ла Селесте.[12] Тој продолжил да стартува во последниот натпревар од групата – победата со 1–0 над Италија – и поразот од 2–0 од Колумбија во осминафиналето.[13]

Хименес го постигнал својот прв репрезентативен гол во победата од 1–0 на пријателскиот натпревар против Јужна Кореја на 8 септември 2014 година.[14] Во мај 2015 година, тој бил именуван во тимот на Уругвај за Копа Америка 2015 од тренерот Оскар Табарезс.[15] На 20 јуни, тој го постигнал голот на Уругвај во ремито 1-1 со Парагвај, со што двата тима напредувале во нокаут фазата.[16]

Во мај 2018, бил именуван во привремениот тим од 26 играчи на Уругвај за Светското првенство во фудбал 2018 во Русија.[17] На 15 јуни, со изедначени 0–0, тој го постигнал победничкиот гол во последната минута од воведниот натпревар на Уругвај на Светското првенство против Египет.[18]

Во март 2019 година, Табарес го вклучил Хименес во последниот тим од 23 играчи на Уругвај за Копа Америка 2019 во Бразил.[19] Тој го постигнал израмнувачкиот гол во ремито на групата 2-2 со Јапонија во Порто Алегре,[20] и бил единствениот Уругваец во Тимот на турнирот и покрај поразот во четвртфиналето.[21]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Хименес е оженет со Реџина Јафола, со која се забавувал уште од тинејџерските години. Тие имаат две деца заедно, Лаутаро и Лучијано.[22]

На 22 септември 2020 година, Хименес бил позитивен на коронавирус.[22]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Национален куп Континентален куп Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Данубио 2012–13 Уругвајска Примера Дивисион 16 0 0 0 16 0
Вкупно 16 0 0 0 0 0 0 0 16 0
Атлетико Мадрид 2013–14 Ла Лига 1 0 1 0 0 0 2 0
2014–15 20 1 4 1 4 0 28 2
2015–16 27 1 2 0 8 0 37 1
2016–17 17 0 6 1 6 0 29 1
2017–18 23 1 4 1 11 0 38 2
2018–19 21 0 2 0 5 2 1 0 29 2
2019–20 21 0 0 0 5 0 1 0 27 0
2020–21 21 0 1 0 4 1 26 1
2021–22 24 1 1 0 7 0 1 0 33 1
2022–23 9 0 1 0 5 0 15 0
Вкупно 184 4 22 3 55 3 3 0 264 10
Вкупно цела кариера 200 4 22 3 55 3 3 0 280 10

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Репрезентација Година Настапи Голови
Уругвај 2013 3 0
2014 12 2
2015 10 1
2016 5 0
2017 9 1
2018 8 3
2019 11 1
2020 2 0
2021 13 0
2022 8 0
Вкупно 81 8

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Atletico Madrid complete signing of teenage defender Jose Maria Gimenez“. Sky Sports (англиски). Посетено на 2022-12-06.
 2. „Atletico Madrid win La Liga“. Sport (англиски). Посетено на 2022-12-06.
 3. „Danubio vs. River Plate - 17 November 2012 - Soccerway“. int.soccerway.com. Посетено на 2022-12-07.
 4. „Atletico Madrid complete signing of teenage defender Jose Maria Gimenez“. Sky Sports (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 5. „Soccer Teams, Scores, Stats, News, Fixtures, Results, Tables - ESPN“. ESPN.com (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 6. „Elche 0-2 Atletico Madrid“. BBC Sport (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 7. „Giménez and Godín put Atlético Madrid in charge against Juventus“. the Guardian (англиски). 2019-02-20. Посетено на 2022-12-07.
 8. „Club Atlético de Madrid - Koke, Oblak, Giménez, Saúl to captain Atleti in 2019/20 season“. Club Atlético de Madrid (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 9. „2014 FIFA World Cup Brazil™ - Jose GIMENEZ - Player Profile - FIFA.com“. web.archive.org. 2014-09-11. Архивирано од изворникот на 2014-09-11. Посетено на 2022-12-07.
 10. „2014 FIFA World Cup Brazil™ - Jose GIMENEZ - Player Profile - FIFA.com“. web.archive.org. 2014-09-11. Архивирано од изворникот на 2014-09-11. Посетено на 2022-12-07.
 11. „Uruguay World Cup 2014 squad“. www.telegraph.co.uk. Посетено на 2022-12-07.
 12. „Mondiali, Uruguay, Lugano ancora out: contro l'Italia (ri)tocca a baby Gimenez“. La Gazzetta dello Sport - Tutto il rosa della vita (италијански). Посетено на 2022-12-07.
 13. „FIFA Player Statistics: Jose GIMENEZ - FIFA.com“. web.archive.org. 2013-06-19. Архивирано од изворникот на 2013-06-19. Посетено на 2022-12-07.
 14. „ESPN: Serving sports fans. Anytime. Anywhere“. ESPN.com (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 15. „Uruguay confirm Copa América squad numbers with Rolán taking Suárez's No.9 - Copa America 2015“. web.archive.org. 2015-06-12. Архивирано од изворникот на 2015-06-12. Посетено на 2022-12-07.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Uruguay v Paraguay“. BBC Sport (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 17. „Uruguay World Cup Fixtures, Squad, Group, Guide“. World Soccer (англиски). 2018-07-07. Посетено на 2022-12-07.
 18. „Uruguay snatch late winner against Egypt“. BBC Sport (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 19. „Uruguay Team Squads Copa America 2019“. web.archive.org. 2021-04-16. Архивирано од изворникот на 2021-04-16. Посетено на 2022-12-07.
 20. Press, Associated. „Gimenez goal gives Uruguay Copa draw against Japan“. Sports Illustrated (англиски). Посетено на 2022-12-07.
 21. „El equipo ideal de la CONMEBOL Copa América Brasil 2019“. web.archive.org. 2019-07-09. Архивирано од изворникот на 2019-07-09. Посетено на 2022-12-07.
 22. 22,0 22,1 Kostadinova, Martina (2020-12-12). „Jose Gimenez Wife - Regina Iafolla“. ohmyfootball.com (англиски). Посетено на 2022-12-07.