Прејди на содржината

Коке (фудбалер 1992)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коке
Коке со Атлетико Мадрид 2019
Лични податоци
Полно име Хорхе Ресурексјон Меродио[1]
Роден на 8 јануари 1992(1992-01-08)(32 г.)[2]
Роден во Мадрид, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина 1.76 m[3]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Број 6
Младинска кариера
2000–2008 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 Атлетико Мадрид Б Атлетико Мадрид Б 66 (7)
2009– Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 292 (31)
Репрезентација
2008 Шпанија Шпанија 16 3 (0)
2008–2009 Шпанија Шпанија 17 21 (0)
2010–2011 Шпанија Шпанија 19 9 (0)
2011 Шпанија Шпанија 20 5 (1)
2011–2013 Шпанија Шпанија 21 12 (1)
2012 Шпанија Шпанија 23 6 (1)
2013– Шпанија Шпанија 44 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 28 септември 2019
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 октомври 2018

Хорхе Ресурексјон Меродио (роден на 8 јануари 1992, во Мадрид, Шпанија), или познат како Коке, е шпански фудбалер, играч од средниот ред на Атлетико Мадрид и на шпанската репрезентација. Од сезоната 2019-2020 тој е и капитен на својот клуб.

Оформен како фудбалер во пониските категории на Атлетико де Мадрид, тој дебитирал за првиот тим во 2009 година и оттогаш до денес е стандарден првотимец на овој клуб со кој освоил и неколку трофеи како Примера Дивисион, Купот на Шпанија, Суперкупот на Шпанија, два Суперкупа на Европа и две титули во Лигата на Европа.

Настапува за сениорската селекција на Шпанија од 2013 година, со која играл на Светските првенства во 2014 и 2018 година, како и на Европското првенство 2016 година. Претходно, како член на младинските репрезентации, тој го освоил Европското првенство за играчи под 21 година во 2013 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Acta del partido celebrado el 18 de mayo de 2019, en Valencia“ [Minutes of the match held on 18 May 2019, in Valencia] (шпански). Royal Spanish Football Federation. 18 May 2019. Архивирано од изворникот на 2021-03-04. Посетено на 17 June 2019.
  2. „Koke: Summary“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 19 June 2014.
  3. „Koke“. Посетено на 2 March 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]