Јаго Аспас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаго Аспас

Иаго Аспас Хункал (шпански: Iago Aspas Juncal; роден на 1 август 1987) — шпански професионален фудбалер кој игра како напаѓач за РК Celta де Vigo и Шпанската репрезентација.

Тој го помина поголемиот дел од својата кариера во Celta, се појавува во 279 службени натпревари во текот на девет сезони и постигнувајќи 117 голови.[1] Тој го направи својот La Liga деби со клубот во 2012 година и се пресели во Ливерпул следната година, враќајќи да Celta во 2015 година.

Aspas првпат се појави со Шпанскиот сениорскиот тим во 2016 година. Тој ја претстави земјата во 2018 Светското Првенство.

Ливерпул[уреди | уреди извор]

Ливерпул менаџер Brendan Роџерс се наложува Aspas во август 2013

Во Мај 2013 година, се шпекулирало дека таксата се проценува помеѓу £7-9 милиони биле договорени за Aspas да се приклучат на Ливерпул, во очекување личните услови и медицински.[2][3][4] На 13 јуни, двата клуба се согласија на договор, во принцип, да го потпише играч предмет на завршување на документација, но ова беше одложен кога неговиот поранешен агент бара на Кралската шпанската Фудбалска Федерација го задржи меѓународни царинење, бидејќи на спор во однос на неговата застапеност,[5][6][7] на договорот беше конечно завршен, на 23 јуни, и тој беше дадена број 9 кошула.[8]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во декември 2012 Аспас заедно со Michu, беше подготвен да биде повикан од страна на менаџерот за Висенте дел Bosque за деби со шпанската репрезентација на 6 февруари 2013, во изложбата игра со Уругвај во Доха, Катар.[9] Сепак, ниту направи последниот тим за тој натпревар.[10]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Постариот брат на Аспас, Џонатан, исто така е фудбалер. Тој исто така дојде преку младинскиот тим.[11][12] Нивниот братучед, Aitor, претставена помали тимови во нивните родни регионот.[13]

Му оддава почест на[уреди | уреди извор]

Sevilla

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Iago Aspas, la perla del Celta“ [Iago Aspas, Celta's gem]. El Periódico de Catalunya (шпански). 8 January 2013. Посетено на 30 May 2013.
 2. „Liverpool sign Celta Vigo forward Iago Aspas for £9m“. The Daily Telegraph. 29 May 2013. Посетено на 9 June 2013.
 3. „Liverpool will complete Aspas deal by end of week“. ESPN FC. 6 June 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-12. Посетено на 9 June 2013.
 4. „Liverpool: Striker Iago Aspas joins from Celta Vigo“. BBC Sport. 14 July 2014. Посетено на 14 July 2014.
 5. „Reds agree Aspas deal in principle“. Liverpool F.C. 13 June 2013. Архивирано од изворникот на 18 June 2013. Посетено на 13 June 2013.
 6. Garrido, Clemente (14 June 2013). „Aspas transfer to Liverpool delayed due to rift with ex-agent“. Diario AS. Архивирано од изворникот на 2013-06-18. Посетено на 18 June 2013.
 7. „El representante de Aspas denuncia al jugador y bloquea su tránsfer“ [Aspas' agent files complaint against the player and blocks his transfer]. Mundo Deportivo (шпански). 14 June 2013. Посетено на 18 June 2013.
 8. „Aspas completes Liverpool switch“. Liverpool F.C. 23 June 2013. Архивирано од изворникот на 26 June 2013. Посетено на 23 June 2013.
 9. „Free-scoring Swansea star Michu promised Spain call-up for February friendly“. 24 December 2012. Посетено на 18 March 2014.
 10. „Del Bosque: "De momento no encontramos sitio a Michu y Aspas" [Del Bosque: "No place for Michu and Aspas at the moment"] (шпански). 1 February 2013. Посетено на 15 April 2014.
 11. „La saga moañesa del Celta“ [Celta's Moaña saga]. Faro de Vigo (шпански). 11 June 2009. Посетено на 29 May 2013.
 12. „Jonathan Aspas ve a Iago cerca del Valencia“ [Jonathan Aspas sees Iago close to Valencia]. Faro de Vigo (шпански). 26 March 2013. Посетено на 29 May 2013.
 13. „Aitor Aspas emula con el Coruxo el gol de Messi contra el Getafe“ [Aitor Aspas emulates Messi's goal against Getafe with Coruxo]. Marca (шпански). 20 January 2014. Посетено на 9 April 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]