Давид Силва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид Силва
David Silva Euro 2012 final 01.jpg
Силва на европското првенство 2012
Лични податоци
Полно име David Josué Jiménez Silva
Роден на 8 јануари 1986 (1986-01-08) (37 г.)
Роден во Аргуинегуин, Шпанија
Висина 1.70м
Позиција напаѓач од среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Сити
Број 21
Младинска кариера
1995–2000 Сан Фернандо
2000–2003 Валенсија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Валенсија Б 14 (1)
2004–2005Предлошка:Fb team Eibar (позајмица) 35 (5)
2005–2006Селта Селта Виго (позајмица) 34 (4)
2006–2010 Валенсија Валенсија 119 (21)
2010– Манчестер Сити Манчестер Сити 266 (54)
Репрезентација
2001–2002 Шпанија У16 6 (2)
2002–2003 Шпанија У17 20 (5)
2004–2005 Шпанија У19 14 (5)
2005 Шпанија У20 5 (4)
2004–2006 Шпанија У21 9 (7)
2006– Шпанија 125 (35)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
39, 18 May 2012 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 19:02, 1 July 2012 (UTC)

Давид Силва (шпански: David Josué Jiménez Silva, роден на 8 јануари 1986) — шпански фудбалер кој игра за Манчестер Сити и шпанската репрезентација. Силва е способен да игра како крило, како традиционален број 10,и понекогаш како напаѓа.Силва потроши шест години од неговата професионална кариера со Валенсија, појавувајќи се во 150 натпревари и освојувајќи еден Копа дел реј, пред да се приклучи во летото 2010 во Манчестер сити.Од кога се приклучи во Манчестер Сити, Силва се појави во повеќе од 100 натпревари во две сезони,освојувајќи го ФА Купот и ФА Премиер Лигата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]