Хуан Мата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хуан Мата
Zarya-MU (10).jpg
Лични податоци
Полно име Хуан Мануел Мата Гарсија
Роден на 28 април 1988 (1988-04-28) (34 г.)
Роден во Бургос, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина 1.70м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 8
Младинска кариера
1998–2003 Реал Овиедо Реал Овиедо
2003–2006 Реал Мадрид Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 39 (10)
2007–2011 Валенсија Валенсија 129 (34)
2011–2014 Челси Челси 82 (18)
2014– Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 168 (33)
Репрезентација
2004 Шпанија Шпанија 16 3 (2)
2004 Шпанија Шпанија 17 2 (1)
2006–2007 Шпанија Шпанија 19 13 (12)
2007 Шпанија Шпанија 20 5 (3)
2007–2011 Шпанија Шпанија 21 20 (5)
2012 Шпанија Шпанија 23 4 (0)
2009– Шпанија Шпанија 41 (10)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15
37, 29 April 2012 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 February 2012

Хуан Мануел Мата Гарсија (роден 28 април 1988) познат како Хуан Маташпански фудбалер, играч од средниот ред на Манчестер Јунајтед и на шпанската репрезентација.

Најчесто игра на две позиции како офанзивен играч од средниот ред или крило. Својата фудбалска кариера ја започнал во Шпанија, играјќи за Реал Овидео. Во 1997, тој се приклучил на младинскиот тим на Реал Мадрид и одиграл една сезона за Реал Мадрид Кастиља, пред да биде продаден на Валенсија. Од Валенсија во 2011 година се преселил во англискиот Челси со кој ја освоил Лигата на шампионите во неговата прва сезона во клубот. Во 2014 потпишал за Манчестер Јунајтед.

Мата е шпански репрезентативец и ја има претставувано Шпанија во селекциите под 16, под 17, под 19, под 20, под 21, олимписката и сениорската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]