Дони ван де Бек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дони ван де Бек
Donny van de Beek.jpg
Лични податоци
Полно име Дони ван де Бек
Роден на 18 април 1997 (1997-04-18) (25 г.)
Роден во Најкеркервен, Холндија
Висина 1.84m[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајакс Ајакс
Број 6
Младинска кариера
Veensche Boys
2008–2015 Акдемија на Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2017 Јонг Ајакс Јонг Ајакс 35 (8)
2015– Ајакс Ајакс 94 (20)
Репрезентација
2013–2014 Холандија Холандија 17 16 (2)
2014–2016 Холандија Холандија 19 20 (4)
2016 Холандија Холандија 20 2 (0)
2016– Холандија Холандија 21 3 (1)
2017– Холандија Холандија 5 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 April 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23:01, 16 October 2018 (UTC)

Дони ван де Бек (роден на 18 април 1997) — холандски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за холандскиот клуб Ајакс .

Ван де Бек, роден во Нијкеркверен, се приклучил на академијата на Ајакс во 2008 година. Во 2015 година, тој го направил своето натпреварувачко деби за клубот на мечот на УЕФА во Лига Европа против шкотскиот клуб Селтик . Во сезоната 2016-17, тој бил вклучен во тимот на Лигата на Европа на неделата во ноември месец. Клубот напредувал до финалето, но загубил од Манчестер Јунајтед. За време на сезоната 2017-18 година, Ван де Бек се зацврстил во почетниот состав на Ајакс. Тој го постигнал својот прв хет-трик за клубот и ја завршил сезоната, постигнувајќи 13 гола.

На репрезентативно ниво, Ван де Бек ја претставувал Холандија на ниво на младите категории. На 14 ноември 2017 година, тој го направил своето меѓународно деби против Романија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Donny van de Beek“. Ajax.nl. Посетено на 2017-02-28.