Чави Ернандез

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чави)
Прејди на: содржини, барај
Чави
Xavi Euro 2012 vs France 02.jpg
Чави во настап за шпанската репрезентација на Евро 2012
Лични податоци
Полно име Хавиер Ернандез Креус[1]
Роден на 25 јануари 1980 (1980-01-25) (воз. 36 г.)
Роден во Тераса, Шпанија
Висина 1,70 м[2]
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 6
Младинска кариера
1991/1997 Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997/2000 Барселона Б 61 (4)
1998/ Барселона 464 (56)
Репрезентација
1997 Шпанија до 17 години 10 (2)
1997/1998 Шпанија до 18 години 10 (0)
1999 Шпанија до 20 години 6 (2)
1998/2001 Шпанија до 21 година 25 (7)
2000 Шпанија до 23 години 6 (2)
2000/ Шпанија 130 (13)
1998/ Каталонија 10 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Хавиер „Чави“ Ернандез и Креус (шпански: Xavier "Xavi" Hernández i Creus; р. 25 јануари 1980) — шпански професионален фудбалер кој игра на позицијата централен среден играч во екипата на ФК Барселона и шпанската фудбалска репрезентација.

Успеси[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Шпанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]