Антони Марсијал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антони Марсијал
Лични податоци
Полно име Антони Жоран Марсијал[1]
Роден на 5 декември 1995(1995-12-05)(28 г.)
Роден во Маси, Франција
Држава Франција Франција
Висина 1.84 м (6 ст 0 ин)[2]
Позиција напаѓач, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 11
Младинска кариера
2001–2009 КО Лес Улис
2009–2012 Олимпик Лион Олимпик Лион
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2013 Олимпик Лион Олимпик Лион 3 (0)
2013–2015 Монако Монако 49 (11)
2015– Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 82 (24)
Репрезентација
2010–2011 Франција Франција под 16 17 (9)
2011–2012 Франција Франција под 17 13 (9)
2012–2013 Франција Франција под 18 4 (3)
2013 Франција Франција под 19 5 (0)
2013– Франција Франција под 21 12 (4)
2015– Франција Франција 18 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15:15, 23 April 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 10 October 2016

Антони Жоран Марсијал (роден на 5 декември 1995 година) — француски фудбалер, напаѓач на Манчестер Јунајтед и на француската репрезентација.

Тој започнал да се занимава со фудбал во младинските категории на КО Лес Улис каде што некогаш првите чекори ги направиле и Тјери Анри и Патрис Евра. На 14 годишна возраст тој бил забележан од скаутите на Лион, и истата година се пресели во академијата за млади играчи на клубот. На 30 јуни 2013 година тој се преселил во Монако за 6 милиони евра. По две сезони во Монако каде се афирмирал како играч, во 2015 година Манчестер Јунајтед ја откупил клаузулата од неговиот договор во вредност од 36 милони евра, а обесштетувањето може да порасне до 57 милиони евра во зависност од неговиот настапи.[3] Ова била највисоката сума платена за еден тинејџер во фудбалската историја, дури и без потенцијалниот пораст.

Марсијал ги има поминато речиси сите млади категории на француската репрезентација, а своето деби за сениорската селекција го имал во 2015 година. Тој бил повикан во составот и за Европското првенство 2016.

Во 2015 година Марсијал ја добил наградата Златно момче за најдобар играч во Европа до 21 година.[4]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потеклото на Марсијал е од Гвадалупе.[5] Неговиот постар брат Јохан Марсијал, е професионален дефанзивец на Троја кој настапуваше за француската репрезентација под 21 години. Неговиот друг постар брат Дориан настапува за сениорскиот тим на Лес Унис..[6].Семејството Марсијал има поставено висок акцент на образованието на нивните деца[6] Неговите тренери во младоста го опишуваат како срамежлива и тивка личност.[6]

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Тој игра на позицијата напаѓач, но честопати тренерите го користат и како крилен напаѓач.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[7][уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Франција Франција[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|1}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 5 March 2017.
  2. „Anthony MARTIAL“. anthonymartial-official.com. Архивирано од изворникот на 2017-08-10. Посетено на 31 July 2016.
  3. „Anthony Martial could cost Man United £57.6 million – Monaco vice-president“. ESPNFC.com.
  4. http://www.manutd.com/en/News-And-Features/Football-News/2015/Dec/Manchester-United-striker-Anthony-Martial-wins-Golden-Boy-award-for-best-young-player-in-Europe.aspx
  5. „A high-profile transfer for the Guadeloupean Anthony Martial“ (француски). Radio Caraibe International. Посетено на 24 November 2015.
  6. 6,0 6,1 6,2 „Anthony Martial: The making of Manchester United's star“. BBC Sport. 23 October 2015. Посетено на 24 October 2015.
  7. „Player Profile“. Manchester United F.C. Посетено на 4 June 2016.
  8. „Ajax 0 Manchester United 2: Jose Mourinho's team make Manchester proud as they win the Europa League“. Посетено на 4 August 2017.