Фред (фудбалер 1993)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фред
Лични податоци
Полно име Фредерико Родригес де Пола Сантос[1]
Роден на 5 март 1993(1993-03-05)(31 г.)[2]
Роден во Бело Хоризонте, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина 1.69 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 17
Младинска кариера
2003–2009 Атлетико Минеиро Атлетико Минеиро
2009–2010 Порто Алегре Порто Алегре
2010–2011 Интернасионал Интернасионал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Интернасионал Интернасионал 33 (7)
2013–2018 Шахтар Донецк Шахтар Донецк 101 (10)
2018– Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 2 (0)
Репрезентација
2013–2014 Бразил Бразил под 20 3 (0)
2014– Бразил Бразил 8 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18:22, 19 August 2018 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 3 June 2018

Фредерико Родригес де Паула Сантос (роден на 5 март 1993), познат како Фред (португалски изговор: [ˈfɾɛd(ʒ)i]), е бразилски професионален фудбалер, играч од средниот ред на Манчестер Јунајтед и на бразилската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA extends sanction for anti-doping rule violation against Frederico Rodrigues de Paula Santos“. FIFA. 5 February 2016. Архивирано од изворникот на 2019-04-01. Посетено на 8 February 2018.
  2. 2,0 2,1 „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Brazil“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-19. Посетено на 11 June 2018.