Жерар Пике

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жерар Пике
Пике со Шпанија во ноември 2017
Лични податоци
Полно име Жерар Пике Бернабеу[1]
Роден на 2 февруари 1987.(1987-02-02)(36 г.)
Роден во Барселона, Шпанија
Висина 1.94 m[2]
Позиција центарален одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 3
Младинска кариера
1997–2004 Барселона
2004–2005 Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2008 Манчестер Јунајтед 12 (0)
2006–2007Сарагоса (позајмен) 22 (2)
2008– Барселона 357 (28)
Репрезентација
2002–2003 Шпанија 16 7 (2)
2004 Шпанија 17 8 (3)
2006 Шпанија 19 8 (3)
2007 Шпанија 20 5 (1)
2006–2008 Шпанија 21 12 (1)
2009– Шпанија 102 (5)
2004– Каталонија 10 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:22, 24 December 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 November 2017

Жерар Пике Бернабеу (каталонски изговор: [ʒəˈɾar piˈke βərnəˈβeu], шпански изговор: [ɟʝeˈɾar piˈke βernaˈβeu]; е роден на 2 февруари 1987 година) — шпански професионален фудбалер кој игра како центарален одбранбен играч за Барселона и за шпанската репрезентација.

Производ е на фудбалската академија на Барселона, Barça е cantera, La Masia, Пике првично го напуштил клубот и преминал во Манчестер Јунајтед во 2004 година, каде што останал четири години, пред да се врати повторно во Барселона под водство на Пеп Гвардиола, помагајќи му клубот да ги освои трите трофеи во сезоните 2008-09 и 2014-15 година. Тој е еден од четири играчи во историјата кој ја освоил УЕФА Лигата на Шампионите, две години по ред, со различни тимови, а меѓу другите се Марсел Десаи, Паоло Соуса и Самуел Ето.

Пике има исто така ја претставувал Шпанија, а своето деби го имал на 11 февруари 2009 година. Тој одиграл суштинска улога за репрезентацијата на Шпанија со кој го освоил 2010 ФИФА Светско Првенство и  УЕФА Еуро 2012.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players“ (PDF). FIFA. 4 June 2010. стр. 29. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-05-17. Посетено на 13 September 2013.
  2. „Gerard Piqué profile“. FC Barcelona. Посетено на 24 March 2015.