Карлес Пујол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлес Пујол
noframe
Пујол во дресот на Барселона во 2011
Лични податоци
Полно име Карлес Пујол Сафоркада[1]
Роден на 13 април 1978(1978-04-13)(46 г.)
Роден во Побла де Сегур, Шпанија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Берселона
Број 5
Младинска кариера
1993–1995 Побла де Сегур
1995–1996 Берселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1997 Берселона Ц
1997–2000 Берселона Б 89 (6)
1999–2014 Берселона 392 (12)
Репрезентација
1995 Шпанија до 18 години 3 (0)
2000 Шпанија до 21 година 4 (0)
2000 Шпанија до 23 години 5 (0)
2000–2013 Шпанија 100 (3)
2001–2013 Каталонија 6 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 март 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 февруари 2013

Карлес Пујол Сафоркада (каталонски: Carles Puyol i Saforcada; 13 април 1978) — поранешен шпански фудбалер кој целата професионална кариера ја минал настапувајќи за екипата на ФК Барселона. Играл на позицијата централен дефанзивен играч, но исто така по потреба може да игра на секоја одбранбена позиција особено како десен бек.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of players“ (PDF). FIFA. 4 June 2010. стр. 29. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 13 September 2013.
  2. Players to watch – Carles Puyol; BBC Sport, 25 мај 2004

Надворешни врски[уреди | уреди извор]