Прејди на содржината

Ориол Ромеу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ориол Ромеу
Лични податоци
Полно име Ориоул Ромеу Видал
Роден на 24 септември 1991(1991-09-24)(32 г.)
Роден во Улдекона, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина 1.82м [1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Џирона Џирона
Број 18
Младинска кариера
2001–2004 Еспањол Еспањол
2004–2009 Барселона Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Барселона Б Барселона Б 49 (1)
2011 Барселона Барселона 1 (0)
2011–2015 Челси Челси 22 (0)
2013–2014Валенсија Валенсија 13 (0)
2014–2015Штутгарт Штутгарт 27 (0)
2015–2022 Саутхемптон Саутхемптон 217 (7)
2022– Џирона Џирона 1 (0)
Репрезентација
2007–2008 Шпанија Шпанија 17 5 (0)
2009–2010 Шпанија Шпанија 19 11 (1)
2009–2011 Шпанија Шпанија 20 8 (0)
2011–2012 Шпанија Шпанија 21 10 (0)
2012 Шпанија Шпанија 23 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 May 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 13 July 2012

Ориол Ромеу Видал (роден 24 септември 1991 г.) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Џирона.

Главно игра како дефанзивен играч од средниот ред, но тој исто така може да игра и во улогата на централен дефанзивец.[2]

Шпанија Барселона
Англија Челзи
Шпанија Шпанија У-17
  • Европско првенство до 17 години: 2008
  1. „BBC Sport, Football, Squad Profiles“. мрежно место. ББС Спорт. 2012. Посетено на 3 јули 2012.
  2. Villas-Boas: Why i want Oriol; Официјално мрежно место на Челзи, 23 јули 2011

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]