ФК Барселона Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Барселона Б
592px-FCB.svg.png
Целосно име Фудбалски клуб Барселона „Б
Прекар(и) Барса Б
Основан 1970; пред 48 години (1970)
како ФК Барселона Атлетик
Стадион Мини Естади, Барселона,
Каталонија, Шпанија
(Капацитет: 15,276)
Претседател Жозеп Марија Бартомеу
Тренер Еузебио Сакристан
Лига Сегунда Дивизион
2013/14 Сегунда Дивизион, 3-то место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Фудбалски клуб Барселона „Б“шпански фудбалски тим со седиште во Барселона, Каталонија. Основан во 1970 година како ФК Барселона Атлетик служи како резервен тим за прволигашот ФК Барселона и моментално се натпреварува во втората шпанска лига, каде што домашните натпревари ги игра на стадионот Мини Естади

Резервните тимови во Шпанија играат во истиот лигашки систем како и сениорските екипи, наместо во лига во која што се натпреваруваат резервните екипи. Тие мораат да играат на минимум едно ниво пониско од нивниот сениорски тим, па затоа Барселона Б не може да се пласира во Ла Лига и не смее да игра во Кралскиот куп.

Почести[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]