Жорди Алба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жорди Алба
Russia-Spain 2017 (11).jpg
Алба со Шпанија во 2017
Лични податоци
Полно име Жорди Алба Рамос
Роден на 21 март 1989 (1989-03-21) (30 г.)
Роден во Лоспиталет де Љобрегат, Шпанија
Висина &100000000000001700000001,70 м[1]
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 18
Младинска кариера
1996–1997 Хоспиталенсе
1997–2005 Барселона
2005–2007 Корнеља
2007–2008 Валенсија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007 Корнеља
2007–2009 Валенсија B 18 (5)
2008–2009Гимнастик (loan) 35 (4)
2009–2012 Валенсија 74 (5)
2012– Барселона 183 (7)
Репрезентација
2006 Шпанија 19 6 (1)
2009 Шпанија 20 9 (0)
2008–2011 Шпанија 21 4 (0)
2012 Шпанија 23 4 (0)
2011– Шпанија 58 (8)
2008– Каталонија 5 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23
22, 14 January 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 November 2017

Жорди Алба Рамос (каталонски изговор: [ˈʒɔrði ˈaɫβə ˈramos], шпански изговор: [ˈɟʝorði ˈalβa ˈramos]; роден 21 Март 1989 година) е шпански професионален фудбалер кој игра за Барселона и националниот тим на Шпанија. Главно настапува како лев бек кој поседува голема брзина, но тој исто така може да функционира и како лево крило.[2]

Својата кариера ја започнал во Барселона, но од младинската школа бил ослободен, бидејќи се сметал за премногу мал. Од кога се приклучич во соседната Корнеља, тој го завршил својот развој во Валенсија, промовирајќи се на истакнато место во Ла Лига. Во 2012 година, тој се вратил во Барселона.

Алба ја претставувал Шпанија на Светското Првенство во 2014 година и на две Европски Првенства, откако за прв пат се појавил во националниот тим во 2011 година. Алба го освоил Еуро 2012.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jordi Alba“. FC Barcelona. Архивирано од изворникот на 1 February 2016. конс. 16 February 2016. 
  2. Wilson, Jonathan (27 June 2013). „As opponents adapt, Jordi Alba helping to give Spain a new dimension“. ESPN FC. конс. 27 June 2013.