Лукас Васкес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукас Васкес
Васкес играјќи за Реал Мадрид во 2016
Лични податоци
Полно име Лукас Васкес Иглесиас[1]
Роден на 1 јули 1991(1991-07-01)(32 г.)[1]
Роден во Куртис, Шпанија
Висина 1.73 m[1]
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид
Број 17
Младинска кариера
2000–2004 Куртис
2004–2007 Урал
2007–2010 Реал Мадрид ( млади)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2011 Реал Мадрид Ц 14 (2)
2011–2015 Реал Мадрид Кастиља 92 (15)
2014–2015Еспањол (позајмица) 33 (3)
2015– Реал Мадрид 193 (18)
Репрезентација
2016– Шпанија 9 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 May 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 September 2016

Лукас Васкес Иглесиас (шпански изговор: [ˈbaθkeθ] роден на 1 јули 1991 година) — шпански професионален фудбалер кој игра за Реал Мадрид и занационалниот тим на Шпанија на позицијата десно крило.

Започнал во младите категории на Реал Мадрид, и тој своето деби во првиот тим го остварил во 2015 година по една сезона помината на позајмица во Еспањол. Тој го направил своето деби во Ла Лига со второ последователниот тим.

Васкес ја претставувал Шпанија на Евро 2016 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF“ (PDF). FIFA.com. 16 December 2017. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-23. Посетено на 23 December 2017.