Куртис, Галиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куртис
Curtis
Амблем на Куртис  Curtis
Амблем
Прекар(и): Куртис
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Површина
 • Вкупна 117 км2 (45.173.952.549.466 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 4.421
 • Густина 37,78/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Куртис е општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономската заедница Галиција.

Поврзано[уреди | уреди извор]