Ријаншо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ријаншо
Поглед кон Вила Ријаншо
Поглед кон Вила Ријаншо
Амблем на Ријаншо
Амблем
Положбата на Ријаншо во Галиција
Положбата на Ријаншо во Галиција
Парохии?
Население (2008)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Ријаншо (галициски: Rianxo) или Ријанхо (шпански: Rianjo) — општина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 58,79 жит./км2, население од 11,000 жители (2004) и густина од 200,19 жит./км2.