Ријаншо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ријаншо
Поглед кон Вила Ријаншо
Поглед кон Вила Ријаншо
Амблем на Ријаншо
Амблем
Положбата на Ријаншо во Галисија
Положбата на Ријаншо во Галисија
Парохии?
Население (2008)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Ријаншо (галисиски: Rianxo) или Ријанхо (шпански: Rianjo) — општина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 58,79 жит./км2, население од 11,000 жители (2004) и густина од 200,19 жит./км2.