Прејди на содржината

О Пино

Од Википедија — слободната енциклопедија
О Пино
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на О Пино
Амблем
Прекар(и): O Pino
Положбата на О Пино во Галисија
Положбата на О Пино во Галисија
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно4.940
 • Густина37,14/км2 (9,620/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CET (UTC+2)

О Пиноопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 133 жит./км2, население од 4,940 жители и густина од 37.14 жит./км2.