Прејди на содржината

Оутес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оутес
Outes
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Оутес Outes
Амблем
Положбата на Абегондо во Галисија
Положбата на Абегондо во Галисија
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалисија
ПокраинаА Коруња
Површина
 • Вкупна99,7 км2 (385 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно7.192
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоwww.outes.es

Оутес (шпански: Outes) — општина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има население од 7.313 жители (2010).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]