Куљередо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куљередо
Culleredo
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Знаме на Куљередо CulleredoГрб на Куљередо Culleredo
Прекар(и): Куљередо
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Парохија11
Управа
 • ГрадоначалникХулио Секристан де Диего
Површина
 • Вкупна63 км2 (24 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно24.640
 • Густина389,9/км2 (10,100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Куљередо— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 43°17′N 8°23′W / 43.283° СГШ; 8.383° ЗГД / 43.283; -8.383