Токес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон општинската зграда
Местоположба во рамките на Галиција.

Токесопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 78 км2, население од 1580 жители (2004).