Рибејра (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Уксиа де Рибејра
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Санта Уксиа де Рибејра
Амблем
Прекар(и): Рибејра
Положбата на Санта Уксиа де Рибејра во Галисија
Положбата на Санта Уксиа де Рибејра во Галисија
Парохии9
Управа
 • ГрадоначалникJ.L. Torres Colomer
Површина
 • Вкупна65,1 км2 (251 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно14.000 (city proper, INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+1)
Мреж. местоConcello de Ribeira

Рибејраопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 65.1 жит./км2, население од 14,000 жители (2004).