Седејра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Седејра
Поглед кон Седејра
Поглед кон Седејра
Амблем на Седејра
Амблем
Прекар(и): Седејра
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Управа
 • ГрадоначалникJosé Luis Vergara
Површина
 • Вкупна85,86 км2 (3,315 ми2)
Надм. вис.&10000000000000137000000137 м
Население (2007)
 • Вкупно7.482
 • Густина87,08/км2 (22,550/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Седејраопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 85.86 км2, население од 7,482 жители (2004) и густина од 87.08 км2.