Собрадо (Галисија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Собрадо
Опатија Сорадо
Опатија Сорадо
Знаме на СобрадоГрб на Собрадо
Собрадо is located in Шпанија
Собрадо
Собрадо
Координати: 43°01′21″N 8°00′52″W / 43.0224° СГШ; 8.0144° ЗГД / 43.0224; -8.0144
CountryШпанија Шпанија
Автономна покраинаГалисија Галисија
Провиинцијапокраината А Коруња
ОкругТера де Мелиде
Управа
 • ВидConcello
 • ГрадоначалникКсакобо Фернандес (PP)
Површина
 • Вкупна120,64 км2 (4,658 ми2)
Надм. вис.&10000000000000510000000510 м
Население (2009)INE
 • Вкупно2.168
 • Густина17,97/км2 (4,650/ми2)
ДемонимSobradense (m),Sobradesa (f)
Часовен појасCET (GMT +1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode15813
Повик. бр.+34
ISO 3166-2ES-C
Мреж. местоhttp://www.sobrado.es

Собрадоопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 120.64 жит./км2, население од 2,168 жители (2004). Регионот е најпознат по истоимената опатија.