Лаше (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лахе
Laxe
Поглед кон пристаништето и светилникот
Поглед кон пристаништето и светилникот
Амблем на Лахе Laxe
Амблем
Прекар(и): Лаше
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Површина
 • Вкупна37,48 км2 (1,447 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3.558
 • Густина94,93/км2 (24,590/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Лаше (галисиски: Laxe) или Лахе (шпански: Lage) — општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]