А Бања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ла Бања
Concello de A Baña
Амблем на Ла Бања Concello de A Baña
Амблем
Location of A Baña within Galicia
Location of A Baña within Galicia
Површина
 • Вкупна98,63 км2 (3,808 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно4.888 (INE)
 • Густина49,56/км2 (12,840/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://concellodabana.gal/

Ла Бања е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 98.63 km², и население од 4,888 жители (2004) и густина на население од 49.56 km².