Виласантар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виласантар
Поглед кон црквата во Виласантар
Поглед кон црквата во Виласантар
Амблем на Виласантар
Амблем
Местоположбата на Виласантар во Галиција
Местоположбата на Виласантар во Галиција
Површина
 • Вкупна59,36 км2 (2,292 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно1.574
 • Густина26,52/км2 (6,870/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Виласантар (шпански: Vilasantar) — општина во покраината А Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 59,36 км2, население од 1.574 жители (2004).