Карнота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карнота
Concello de Carnota
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Знаме на Карнота Concello de Carnota
Знаме
Амблем на Карнота Concello de Carnota
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. место?

Карнотаопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 66.4 км2, население од 5,285 жители (2004) и густина од 79.59 км2.