Арес (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арес
Ares
Поглед кон Арес
Поглед кон Арес
Амблем на Арес Ares
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Управа
 • Градоначалник? (?)
Површина
 • Вкупна18,51 км2 (715 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodeares.gal/

Арес (галициски: Ares) — општина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 18.51 км2 (7.15 mi²), население од 5,265 жители (2004) и густина од 284.44 км2 (736.36 /mi²).