Ас Понтес де Гарсија Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ас Понтес де Гарсија Родригес
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Знаме на Ас Понтес де Гарсија РодригесАмблем на Ас Понтес де Гарсија Родригес
Амблем
Прекар(и): Ас Понтес де Гарсија Родригес
Положбата на Ас Понтес де Гарсија Родригес во Галиција
Положбата на Ас Понтес де Гарсија Родригес во Галиција
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно11.911 (INE)
 • Густина47,75/км2 (12,370/ми2)
Мреж. местоhttp://www.aspontes.com/

Ас Понтес де Гарсија Родригесопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 249. км2, население од 12.570 жители (2004) и густина од 47.75 км2.